Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir.

Şeytana Kulluk Etmeyin

Şeytana Kulluk Etmeyin, şeytan, şeytandan uzak durmak, şeytana uymamak

Yüce Allah Yasin Suresi 60-61. ayette şöyle buyuruyor. "Ey Âdemoğulları! Ben, size şeytana kulluk etmeyin. Çünkü o, sizin için apaçık bir düşmandır. Bana kulluk edin. İşte bu dosdoğru yoldur, diye emretmedim mi?" Allah bize böyle buyurmuş. Şeytan bizleri kötülüğe yöneltiyor bizi yolumuzdan saptırıyor. Bizler şeytana uyarak onun yolundan gitmiş oluyoruz ve haşa Allah'ın yolunu terk etmiş oluyoruz. Şeytanın yolu bizi sürekli olarak hataya yanlışa götürür.

Allah bana uyun diyerek bize cennetini bahşediyor. Biz insanoğlu çoğu zaman şeytanın isteklerine uyup, dünya hayatını seçiyoruz ve sonunda cehenneme gitmeyi göze alıyoruz.

Şeytan herkese farklı yaklaşır sizi hiç tahmin etmeyeceğiniz seylerle yolunuzdan saptırmaya çalışır. Gerçek mümin olanlar bunun şeytanın vesvesesi olduğunu bilir ve ona uymazlar. Allah Nas Suresinde De ki: "Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik'ine, insanların İlâh'ına sığınırım." buyuruyor. Yani şeytan size vesvese verir ve sinsice yaklaşır ve kötülük fısıldar. Yüce Allah ayetinde kendine sığınılmasını emretmiştir. Bizler de şeytana Allah'ın ayetleri ile karşılık verip kendimizi ondan uzaklaştırmalıyız.

Birde şeytana yardım edenler onun yolunda olanlar vardır bunlardan da uzak durmak gerekir. Büyücüler ve haset eden insanlar bunlarda en az şeytan kadar bizi doğruluktan alıkoyarlar. Doğru olanlarla konuşmak, arkadaşlık etmek şeytanın ortaklarından uzak durmakta gereklidir. Siz ne kadar doğru yolda olsanız da kötü arkadaş sizi de belli bir zaman sonra kendine benzetir. Sizde şeytanın yandaşı olmaktan sakının ki şeytanın ameline ortak olmayın. Ona uyan onun gibi cehennemin en kötü yerinde yerini hazırlar.

Şeytandan korunmanın en iyi yolu Namaz kılmak, oruç tutmak ve bol bol Kur'an okumaktır. Siz ne kadar doğru olan işi hayatınızda tutarsanız şeytan da size bir o kadar uzak kalır ve yaklaşamaz. Yaklaşsa da kıldığınız namaz, tuttuğunuz oruç sayesinde ona uymaktan sakınırsınız. Şeytan da çok iyi bilir ki salih bir kul hiç bir zaman şeytana kulak vermez ve onu dinlemez.

Allah bize bir hayat bahşetti ve biz bunun değerini bilip ona göre Allah'a şükretmeliyiz. O'nun bizim için hazırlamış olduğu cenneti kazanmak için çabalamalıyız. Unutmayın ki şeytan hiç bir zaman boş durmaz her zaman bir fırsat kollar. Siz ne kadar ibadette iseniz o kadar şeytandan uzaksınız demektir. Boş olan dünya hayatı için  o sonsuz cenneti kaybetmeyelim. Allah'a yakın olup şeytana uzak olalım Allah'ın izniyle. Amin.
 


Sen kendisine hala fırsat verilenlerdensin

Unutma, Toprağın altında Allah’a tövbe etmek isteyen milyonlarca insan varken...

Sen kendisine hala fırsat verilenlerdensin

İnsanı düzelt dünya düzelsin

Bir baba oğluna seni gezmeye götüreceğim diye söz vermiş ama çok yorgun olduğu için bir bahane düşünmeye başlamış...

İnsanı düzelt dünya düzelsin

Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki...

Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki, bütün vaktini ona sarfediyorsun?

Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki...


Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


İletişim - Künye

© 2008 - 2019 Kur'an Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizin hostingi sponsorumuz olan Markum Bilişim Teknolojileri tarafından sağlanmaktadır.

s:0.0085020065307617