Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
İlahi Dinle

Namazın Kılınışı (Namaz nasıl kılınır?)

Namazın Kılınışı, Namaz Nasıl Kılınır, Namaz Nasıl Kılınılır, Namaz Kılınışı, namaz kılınış şekli

Namaz kılacak kişi abdestli ve kıbleye yönelmiş olarak ellerini kaldırır ve niyet ederek "Allahüekber" diyerek ellerini bağlar.

Subhaneke okur; "Sübhâneke'llâhümme ve bihamdike ve tebârekesmüke ve teâlâ ceddüke velâ ilâhe gayrük"

İmamla beraber kılmıyorsa; "Eûzü billâhi mine'ş-şeytâni'r-racîm. Bismillâhi'r-rahmâni'r-rahîm" diyerek sonrasında Fâtiha'yı okur. "âmin" der, bir sûre veya birkaç âyet okur (zamm-ı sûre).

Ardından Allahüekber diyerek rükûa gidilir. En az üç kere "Sübhâne rabbiye'l-azîm" dedikten sonra "Semiallâhü limen hamideh diyerek doğrulur ve "Rabbenâ lekel-hamd". dedikten sonra Allahüekber diyerek secdeye gidilir.

Önce dizlerini, sonra ellerini ve sonra yüzünü koyar, secdede en az üç kere "Sübhâne rabbiye'l-a‘lâ" dedikten sonra yine Allahüekber diyerek ara oturuşu (celse) yapar, sonra yine Allahüekber diyerek ikinci secdeye gider ve yine üç kere "Sübhâne rabbiye'l-a‘lâ" dedikten sonra "Allahüekber" diyerek ikinci rekata kalkılır.

İkinci rek‘at da birinci rek‘at gibidir. Ayağa kalkınca el bağlayıp besmele ile Fâtiha'yı ve bir sûre veya birkaç âyet okunur, rükû ve secdeler yapılır. Secdelerden sonra oturuşta "et-Tahiyyâtü lillâhi ve's-salavâtü ve't­tayyibât. es-Selâmü aleyke eyyühe'n-nebiyyü ve rahmetullâhi ve berekâtüh. es-Selâmü aleynâ ve alâ ibâdillahi's-sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve resûlüh" okunur.

Kılınan namaz 3 veya 4 rekat ise "Allahüekber" diyerek üçüncü rek‘ata kalkılır. Besmele ile Fâtiha'yı okur ve âmin der. Eğer kılınan namaz sünnet ise bir süre veya birkaç ayet okunur. Farz ise Fatiha'dan sonra ruku ve secdeler yapılır. Dördüncü rekatta da aynısı yapılır.

Son oturuşta "et-Tahiyyâtü lillâhi ve's-salavâtü ve't­tayyibât. es-Selâmü aleyke eyyühe'n-nebiyyü ve rahmetullâhi ve berekâtüh. es-Selâmü aleynâ ve alâ ibâdillahi's-sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve resûlüh" ve sonrasında salavat okunur. "Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ salleyte alâ İbrâhîme ve alâ âli İbrâhîm. İnneke hamîdün mecîd. Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ bârekte alâ İbrâhîme ve alâ âli İbrâhîm. İnneke hamîdün mecîd." salavatlardan sonra dualar okunur. "Rabbenâ âtinâ fi'd-dünyâ haseneten ve fi'l-âhireti haseneten ve kınâ azâbe'n-nâr, bi rahmetike yâ erhame'r-râhimîn (el-Bakara 201). "Rabbenağfir lî ve li-vâlideyye ve li'l-mü'minîne yevme yekumü‘l-hisâb" (İbrâhîm 41). okunur önce sağ tarafa sonra sol tarafa "Es-selâmü aleyküm ve rahmetullah" diyerek selam verlir ve namaz bitirilir.

 

 

Felak Nas, Felak Suresi, Nas Suresi - **YENİ**

Ayetel Kürsi Dinle

Ayətəl Kürsü | Ayətül Kürsü | Ayətəl Kürsi

Azərbaycanlı qardaşlarımız üçün Ayətəl Kürsü videomuz...

En sevilen ve en beğenilen ilahileri paylaşmaya devam ediyoruz. İlahi serimizin ilki olan ilahi dinle - veysel karani ilahisi şimdi yayında... Aynı videonun versiyonu olan veysel karani ilahi v2 yeni versiyonu da Yotube'da yayında!


Dert etme Dua et. Hz. Mevlana

Her derdin çözümü Allah’ta gizlidir. Ya çözer yada sınamak için erteler. Yada daha da zorlaştırır. Bazı dertler o kadar ağırdır ki duanın yanında büyük bir sabırda...

Dert etme Dua et. Hz. Mevlana

Ashab-ı Kehf kıssası (yedi uyurlar)

Kuran-ı Kerimde de geçen Ashabı Kehf kıssası inançları İslam (tek tanrıya inanmak) olan altı gencin o dönemde insanların puta tapması ve hükümdarın puta tapmayanları...

Ashab-ı Kehf kıssası (yedi uyurlar)

Güldüğünde güneş bile gölgede kalıyordu

Vallahi o güldüğü zaman, güneş bile gölgede kalıyordu.

Güldüğünde güneş bile gölgede kalıyordu


Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


İletişim - Künye

© 2008 - 2021 Kur'an Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.

s:0.0035240650177002