Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
İlahi Dinle

Namazın Kılınışı (Namaz nasıl kılınır?)

Namazın Kılınışı, Namaz Nasıl Kılınır, Namaz Nasıl Kılınılır, Namaz Kılınışı, namaz kılınış şekli

Namaz kılacak kişi abdestli ve kıbleye yönelmiş olarak ellerini kaldırır ve niyet ederek "Allahüekber" diyerek ellerini bağlar.

Subhaneke okur; "Sübhâneke'llâhümme ve bihamdike ve tebârekesmüke ve teâlâ ceddüke velâ ilâhe gayrük"

İmamla beraber kılmıyorsa; "Eûzü billâhi mine'ş-şeytâni'r-racîm. Bismillâhi'r-rahmâni'r-rahîm" diyerek sonrasında Fâtiha'yı okur. "âmin" der, bir sûre veya birkaç âyet okur (zamm-ı sûre).

Ardından Allahüekber diyerek rükûa gidilir. En az üç kere "Sübhâne rabbiye'l-azîm" dedikten sonra "Semiallâhü limen hamideh diyerek doğrulur ve "Rabbenâ lekel-hamd". dedikten sonra Allahüekber diyerek secdeye gidilir.

Önce dizlerini, sonra ellerini ve sonra yüzünü koyar, secdede en az üç kere "Sübhâne rabbiye'l-a‘lâ" dedikten sonra yine Allahüekber diyerek ara oturuşu (celse) yapar, sonra yine Allahüekber diyerek ikinci secdeye gider ve yine üç kere "Sübhâne rabbiye'l-a‘lâ" dedikten sonra "Allahüekber" diyerek ikinci rekata kalkılır.

İkinci rek‘at da birinci rek‘at gibidir. Ayağa kalkınca el bağlayıp besmele ile Fâtiha'yı ve bir sûre veya birkaç âyet okunur, rükû ve secdeler yapılır. Secdelerden sonra oturuşta "et-Tahiyyâtü lillâhi ve's-salavâtü ve't­tayyibât. es-Selâmü aleyke eyyühe'n-nebiyyü ve rahmetullâhi ve berekâtüh. es-Selâmü aleynâ ve alâ ibâdillahi's-sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve resûlüh" okunur.

Kılınan namaz 3 veya 4 rekat ise "Allahüekber" diyerek üçüncü rek‘ata kalkılır. Besmele ile Fâtiha'yı okur ve âmin der. Eğer kılınan namaz sünnet ise bir süre veya birkaç ayet okunur. Farz ise Fatiha'dan sonra ruku ve secdeler yapılır. Dördüncü rekatta da aynısı yapılır.

Son oturuşta "et-Tahiyyâtü lillâhi ve's-salavâtü ve't­tayyibât. es-Selâmü aleyke eyyühe'n-nebiyyü ve rahmetullâhi ve berekâtüh. es-Selâmü aleynâ ve alâ ibâdillahi's-sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve resûlüh" ve sonrasında salavat okunur. "Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ salleyte alâ İbrâhîme ve alâ âli İbrâhîm. İnneke hamîdün mecîd. Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ bârekte alâ İbrâhîme ve alâ âli İbrâhîm. İnneke hamîdün mecîd." salavatlardan sonra dualar okunur. "Rabbenâ âtinâ fi'd-dünyâ haseneten ve fi'l-âhireti haseneten ve kınâ azâbe'n-nâr, bi rahmetike yâ erhame'r-râhimîn (el-Bakara 201). "Rabbenağfir lî ve li-vâlideyye ve li'l-mü'minîne yevme yekumü‘l-hisâb" (İbrâhîm 41). okunur önce sağ tarafa sonra sol tarafa "Es-selâmü aleyküm ve rahmetullah" diyerek selam verlir ve namaz bitirilir.

 

 

Ayetel Kürsi Dinle

Felak Nas, Felak Suresi, Nas Suresi - **YENİ**

En sevilen ve en beğenilen ilahileri paylaşmaya devam ediyoruz. İlahi serimizin ilki olan ilahi dinle - veysel karani ilahisi şimdi yayında... Aynı videonun versiyonu olan veysel karani ilahi v2 yeni versiyonu da Yotube'da yayında!


Yapman gereken hayırlı, yararlı işleri yarına bırakma

Yapman gereken hayırlı, yararlı işleri yarına bırakma

Yapman gereken hayırlı, yararlı işleri yarına bırakma

Hayatta kalmak için çaba sarf etmek

Her sabah Afrika da bir ceylan uyanır. En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerekir, yoksa hayatta kalamaz. Her sabah Afrika da...

Hayatta kalmak için çaba sarf etmek

Sadece korkunç bir ses oldu bir anda sönüp gittiler

Yasin suresinde bir ayet var 29. ayet mealen Allahu Teala şöyle buyuruyor "Sadece korkunç bir ses oldu bir anda sönüp gittiler." Ölüm ansızın gelecek fakat siz öldüğünüzü ancak...

Sadece korkunç bir ses oldu bir anda sönüp gittiler


Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


İletişim - Künye

© 2008 - 2021 Kur'an Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.