Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
İlahi Dinle

Kaderimizi Biz mi Belirledik Yoksa Allah mı?

Kaderimizi Biz mi Belirledik Yoksa Allah mı?, kaderimiz bellimidir, kader değişirmi, kader ve kuran

Bu soruya cevap bulmak için bir kaç şeye değinmemiz gerekiyor. Öncelikle kader nedir? Bu soruya cevap gerekli belkide herşey bu sorunun cevabında gizlidir. Kader Allah'ın bizi yaratmadan önce biz dünyaya bile gelmeden ne şekilde yaşayacağımızı nasıl amel edeceğimizi bilmesi olarak açıklayabiliriz. Yani kaderimiz önceden belli olarak dünyaya geliyoruz ve yaşıyoruz. Burda sanırım kimsenin aklında soru işareti yoktur. Yada ben böyle umuyorum diyelim.

Allah bize bir akıl verdi ve düşünme, karar verme yetisi yükledi. Doğuştan itibaren ne öğrenirsek doğru mu yanlış mı karar vererek hayatımızı yaşıyoruz. Ama burda şimdi doğru olan ne ilk önce onu bulmak gerekli yanlış yapmamak için değil mi? İslamdan heberi olmayan yada hristiyan bir ailede doğdunuz doğrular size göre ne olmuş oluyor. O toplumun kurallarına göre yaşıyorsunuz ne öğretilirse doğru diyerek onu alıyorsunuz ve o şekilde yaşıyorsunuz. Sizin kendi doğrularınız bunlar. Allah Hz. Muhammed S.a.v. aracılığıyla bize gerçek doğruları gönderdi. Bu kesin ve yanlış olmayacak bir seçim hakkı. Şimdi seçim hakkı sizin elinizde değil mi şuan ister inanın ister inanmayın. Sizi bu konuda zorlayan baskı kuran biri yada bir güç var mı düşünün. 

MMMMMMMM MMMMMMMMM MMMMMMMM MMMMMM MMMMMMM MMMMMMMMM MMMMMMM MMMMMM MMMMM

Sanırım yeteri kadar düşündünüz. Allah sadece insanı yaratmadı melekleride yarattı. Onlar, Allah'ın verdiği kuralları yerine getiren kulları değil mi Allah'ın sözünden dışarı çıkmaları gibi bir durum olabilir mi evet kesinlikle olmaz. Meleklerin o zaman Allah'ın yarattıklarının en üstünleri olmaları gerekmez mi? Ama değil yaratılmışların en üstünü insanlar. Peki neden İnsan en üstün varlık? Allah insanlara seçme hakkı tanıdı. Bu insanı yaratılmışların en üstünü kılıyor. insanlarda seçimlerini kendi iradesi sonucunda belirledi. Kimi doğruyu seçti kimi yanlışı ama karar kendi kararları.

Allah'ın kudretinin sınırları yoktur. Bizler sadece kendi aklımızın sınırları içinde yaşıyoruz. O yüzden bu kudreti anlamamız mümkün değil. Evrende herşey belli bir düzen içinde yaratılmıştır bu Allah'ın kudretinin büyüklüğünün bir kanıtı değil mi? 

Kader kısmına geri dönersek, Allah bizi dünyaya getirdi şunu şunu yap öl ve yokol. Sizce bu kadar kudretli olan Allah'ın bize böyle bir hayat sunması ne kadar doğru olur O'nun adalet sıfatına uyar mı bu durum. 

KADER, BİZİM HAYATIMIZIN NASIL ŞEKİLENECEĞİNİ ALLAH'IN ÖNCEDEN BİLMESİDİR.

Allah Kur'an'da İsra Suresinde şöyle buyuruyor; "Her insanın amelini boynuna yükledik. Kıyamet günü kendisine, açılmış olarak karşılaşacağı bir kitap çıkaracağız." (Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık.)

 

Ferdi Korkmaz - Kuran Sitesi

Ayetel Kürsi Dinle

Felak Nas, Felak Suresi, Nas Suresi - **YENİ**

En sevilen ve en beğenilen ilahileri paylaşmaya devam ediyoruz. İlahi serimizin ilki olan ilahi dinle - veysel karani ilahisi şimdi yayında... Aynı videonun versiyonu olan veysel karani ilahi v2 yeni versiyonu da Yotube'da yayında!


İyi insan nasıl olmalı?

İyi insan demek zararı olmayan insan demek mi? Sizce? İyiliğin bir ölçüsü bir sınırı var mıdır acaba.

İyi insan nasıl olmalı?

Ölü toprak onlar için bir delildir

Yasin 33. ayette Yüce Allah şöyle buyuruyor "Ölü toprak onlar için bir delildir. Biz, onu diriltir ve ondan taneler çıkarırız da onlardan yerler." Ölü toprak hiç bir işe yaramıyor gibi görünüyor. Fakat...

Ölü toprak onlar için bir delildir

Sadece korkunç bir ses oldu bir anda sönüp gittiler

Yasin suresinde bir ayet var 29. ayet mealen Allahu Teala şöyle buyuruyor "Sadece korkunç bir ses oldu bir anda sönüp gittiler." Ölüm ansızın gelecek fakat siz öldüğünüzü ancak...

Sadece korkunç bir ses oldu bir anda sönüp gittiler


Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


İletişim - Künye

© 2008 - 2021 Kur'an Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.