Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
İlahi Dinle

Hurafeler ve Kur'anı Kerim

Hurafeler ve Kur'anı Kerim, kuranda hurafeler, kuran ve hurafe, hurafe ve kuran

Elimizin altında Allah'ın indirmiş olduğu bir Kur'an ve Allah'ın elçi olarak görevlendirdiği Peygamberimiz Hz. Muhammed S.a.v'ın bize öğrettikleri dururken nerden geldiği belli olmayan hatta akla mantığa uymayan çoğu şeyi bir inanç gibi hayatımıza yerleştiriyoruz.

İnsanların en çok ilgilendikleri veya inandıkları bir konu "Nazar - Nazar değmesi" buna inananların yüzdesi o kadar çok fazlaki bir çok kişi farklı farklı yollara başvuruyor nazardan korunmak için. Nazar olayı belki kesinlikle vardır bunu kesin bilemeyiz. Yüce Allah Kur'an'da Felak suresinde Mealen; "De ki: Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım." buyuruyor. Eğer üzerinizde varsa böyle bir durum Felak suresini okuyarak Allaha sığının. Nazar değmesin diye nazar boncuğu asıyoruz. Kur'an da bulunan Felâk ve Nâs surelerinin bu iki surenin nazara iyi geldiğini bilip Allah'a sığınacağımıza cam parçasına mı güveniyorsunuz. Çoğu zaman çok fazla denk geliyorum cam kırılıyor nazar çıktı üzerinde nazar varmış o çıktı deniyor. Ne yani her cam veya ayna kırıldığında nazar çıkıyorsa evdeki aynayı camı kırın gitsin o zaman ne nazar kalır ne başka bir şey. (Buna güleyim mi üzüleyim mi kararsızım)

Diğer bir hurafe bu gerçekten çok komik yada tirajikomik demek daha yerinde olur. Konuşmayan çocukların konuşabilmesi için cuma namazından sonra cami anahtarını çocuğun ağzına sokup çıkarmak ne yani kapı açar gibi anahtarla çocoğun dilini mi açıyoruz. Buna inanıp yapan gerçekten varmıdır çok merak ettiğim bir konu.

Sünnet olan çocuğun acısının azalacağına inanılarak annesi ve diğer hanımlar tarafından oklava çevirmek evet buda başka bir şey. İlk defa duyanlarınız varsa bunu siz uydurdunuz diyebilirler keşke ben uydursaydım ama ne yazık ki gerçek buna inananlar var. Şimdi merak ettim işe yararmı ki denesek mi? Şaka şaka.

Sağ elinin içi kaşındığında para geleceğine, sol elinin içi kaşındığında da para çıkacağına inanmak. İkisi aynı anda kaşınırsa ne olur acaba. Şaka bi yana bunu burda bırakıyorum devam etmiyorum.

Hurafe konusunu burda kapatmadan son bir şey daha yeni doğan bebeğin göbek bağını cami avlusuna koymak. Sizce niçin konuyor evet çocuk dindar olacakmış. İnaşallah diyelim.

Biraz eğlenceli ve dikat çekici olması için biraz şakayla karışık bazı hurafeleri burda belirtmeye çalıştık.

Allah'ım sen bizleri bu gibi şeylerden uzak tut. Aklı başında Kur'an'a sımsıkı sarılmış bir nesil yetiştirmeyi bizlere nasip et. Amin

 

Ayetel Kürsi Dinle

Felak Nas, Felak Suresi, Nas Suresi - **YENİ**

En sevilen ve en beğenilen ilahileri paylaşmaya devam ediyoruz. İlahi serimizin ilki olan ilahi dinle - veysel karani ilahisi şimdi yayında... Aynı videonun versiyonu olan veysel karani ilahi v2 yeni versiyonu da Yotube'da yayında!


Peygambere de kısasa kısas yapmak olur mu?

Useyd İbnu Hudayr (ra) anlatıyor: "Ensardan mizahçı bir zat vardı. (Bir gün yine) konuşup yanındakileri güldürürken Resûlullah aleyhissalatu vesselam elindeki çubuğu...

Peygambere de kısasa kısas yapmak olur mu?

Kalb gözüyle görmek

Havanın çok soğuk olduğu bir günde erenlerden biri pencereden dışarıyı seyrediyormuş. Dışarıdan yoğurtçunun sesini duyup, hanımına seslenmiş:

Kalb gözüyle görmek

İnsanı düzelt dünya düzelsin

Bir baba oğluna seni gezmeye götüreceğim diye söz vermiş ama çok yorgun olduğu için bir bahane düşünmeye başlamış...

İnsanı düzelt dünya düzelsin


Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


İletişim - Künye

© 2008 - 2021 Kur'an Sitesi (Ferdi Korkmaz) kişisel blog sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.