Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
İlahi Dinle

Hayız (Adet görme, aybaşı, ay hali)

Hayız, Adet görme, ay hali, hayız hali, hayızlı iken cinsel ilişki, adetli iken cinsel ilişki  haram mı

Âdet görme, hayız hali kadının özelliklerinden biridir. Âdet hayız hali anormal ve çirkin bir olay değil kadının yaratılışının gereği olan doğal bir olaydır. Âdet görme kadının sihhatli ve normal olduğunu gösterir. Her kadın belli bir dönemde belli bir süreyle adet görmesi gereklidir. Adet görmeyen kadında bir sorun olduğu belirtisi oluşur. Hastalık yada doğuştan bir sağlık sorunu olabilir.

Adetli kadına yaklaşmak haram mıdır?

Kadın herşekilde sevgiye muhtaçtır. Adet halinde sadece cinsel ilişki haramdır. Bunun dışında öpmek, sevmek gibi diğer şeyleri yapmakta bir sakınca yoktur. Kadınlar her ay düzenli belirli günlerde adet olduklarından o dönemlerde ondan uzak kalmak sevgi duygusunda azalmaya sebep olabilir. Bu sürekli tekrarlanan durumda arada bu dönemlerden dolayı kopukluklar oluşur buda eşler arasında uzun vadede soruna dönüşebilir.

Adetli olan eşlerinize adetli hayız halinde olduğu zaman her zaman nasıl davranıyorsanız o şekilde davranın. O halin hiç bir farkı yoktur. Allah sadece cinsel birleşmeyi yasaklamıştır. Allah herşeyin zarar olan yönlerini yasaklamış doğru olan yönlerini de yapmamızı istemiştir.

 

Adetli kadına dokunmak günah mı?

Adetli olan kadından Kur'an'ı Kerim'de pislik, kötü hal olarak değil kadına bir eziyet hali olarak bahsedilmektedir. Kadına dokunmak sevmek adetlide olsa günah değildir. Bunun sınırı sadece göbekle diz arasında kalan kısmıdır. Diğer her şekilde olanı helaldir.

 

Adetli Kadın Kur'ana Bakabilir mi?

Adet ve Lohusa durumunda veya cünup olan bir kimse  okumadan, hecelemeden Kur'an-ı Kerime yalnız bakabilir, bu mekruh değildir.

Kuran-ı Kerim yüklü cep telefonu gibi cihazlar Mushaf hükmünde olmadığı için abdestsiz veya hayız-nifas halinde tutulabilir, ele alınabilir.

 

Adetli Kadın Kur'an Dinliyebilir mi?

Adetli veya lohusa durumunda bulunan bir kadın, Kur'an-ı Kerimi tutmadan, okunan Kur'an'ı okuyarak takip etmeden, hecelemeden yalnız dinlemesi  caizdir. Bu durumun sevap derecesini ancak Allah bilir.

Özel günlerinde olan bir kadın bu haliyle Kuran-ı Kerim dinleyebilir. Fakat Kuran-ı Kerim’i ezberinden de olsa okuyamaz ve eline alamaz.

 

Adetli Kadın Dua Ayetlerini Okuyabilir mi?

Bu durumdaki kadınlar, dua ayetlerini dua maksadı ile okuyabilirler. Cenab-ı Hakk'ı zikredebilirler, Tesbih edebilirler. O'na hamd ve şükürde bulunabilirler. Besmeleyi okuyabilirler. Selef-i salihinden rivayet edilen duaları okuyabilirler. Çünkü dinimiz, inanmış bir kimsenin hiçbir zaman gönül gafleti içinde kalmasına razı değildir. İnsanın kalbi, her hâl ü kârda ALLAH Teâlâ’yı zikretmeli ve bu yoldan ruhuna gıda vermelidir. Esasen insan, buna her an muhtaçtır. Zikirsiz, duasız bir kalp, sudan çıkmış balığa benzer. Sahabe-i kiram, tabiin ve onlardan sonra gelen fukahanın ekseriyeti bu görüştedir.

Felak Nas, Felak Suresi, Nas Suresi - **YENİ**

Ayetel Kürsi Dinle

Ayətəl Kürsü | Ayətül Kürsü | Ayətəl Kürsi

Azərbaycanlı qardaşlarımız üçün Ayətəl Kürsü videomuz...

En sevilen ve en beğenilen ilahileri paylaşmaya devam ediyoruz. İlahi serimizin ilki olan ilahi dinle - veysel karani ilahisi şimdi yayında... Aynı videonun versiyonu olan veysel karani ilahi v2 yeni versiyonu da Yotube'da yayında!


Allah rızka kefildir ama imana kefil değildir

Allah rızka kefildir ama, imana kefil değildir. Bu yüzden imanınızı dert edin, rızkınızı değil.

Allah rızka kefildir ama imana kefil değildir

Ölü toprak onlar için bir delildir

Yasin 33. ayette Yüce Allah şöyle buyuruyor "Ölü toprak onlar için bir delildir. Biz, onu diriltir ve ondan taneler çıkarırız da onlardan yerler." Ölü toprak hiç bir işe yaramıyor gibi görünüyor. Fakat...

Ölü toprak onlar için bir delildir

Kader Alnımıza Yazılanlar mı?

Kader alnımıza yazılanlar mı, yoksa yaptıklarımızın bir karşılığı mı? Kaderimizi Allah mı belirledi. Yoksa biz mi? Kader sonradan değişebilir mi?

Kader Alnımıza Yazılanlar mı?


Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


İletişim - Künye

© 2008 - 2021 Kur'an Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.

s:0.0040910243988037