Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir.

Dualarımızı Neden Türkçe Yapmıyoruz?

Dualarımızı Neden Türkçe Yapmıyoruz? Dualarımız Neden Türkçe Değil?, Türkçe dua yapılırmı

(Bu yazımızda yanlış anlaşılmanın önüne geçmek için açıklama yapmak gerekli. Bu yazıda namazda okuduğumuz Kur'an ile ilgili bir bahis yoktur. Namaz da kesinlikle aslı ne ise o şekilde okunmalıdır. Türkçe yada başka bir dil kullanılamaz. Biz Allah'a dua ederken kendi dilimizde duadan bahsedeceğiz.)

Allah Kur'an'ı Arapça olarak indirmiştir. Bu güne kadar arapça olarak hiç değişmeden gelmiştir. Hz. Muhammed Peygamber gönderildiğinde gönderildiği toplumun dili Arapçaydı. Toplumun anlayacağı bir dil olması sebebiyle o günün şartlarında Allah'ın emirlerini insanlara anlatmanın daha anlaşılır olması için Kur'an arapça olarak indirilmiştir. Bu Allah'ın önceden takdir edip uyguladığı bir düzenin parçasıdır. Kur'an tek dilde olmalı ki tahrip edilmesin, anlamı değişmesin ve tek bir Kur'an olarak kalsın ki farklı şeyler ortaya çıkmasın. 

Yukarıda yazdığımız kısa özetten sonra biz neden dualarımızı türkçe olarak okumuyoruz sorusuna gelmek istiyorum. Kur'an'ın dili arapça peki biz arapça biliyormuyuz? Yada öğrenmemiz şartmı? Değil. Biz Kur'an'ı peygamberin sünnetinden ve bizim dilimize terceme yapılmış kaynaklardan öğreniyoruz. Kur'an insanlara Allahın emirlerini öğretmek ve bildirmek için inmiş olduğuna göre biz bu emirleri bilmeliyiz ki geliş amacımıza uygun yaşayalım.

Birkaç örnek verelim Örneğin ezan duası, ezan okunduktan sonra okuyoruz. Nasıl okuyoruz arapçasını öğrendik o şekilde okuyoruz. Peki Allah'a ne diyoruz biliyormuyuz. Birçoğumuz için ben cevap vereyim "malesef". Okuyanların bir çoğuda kendi dillerinde olmadığı için tam telefuzla okuyamıyorlar yada nasıl öğrendilerse o şekilde okuyorlar. Peki tam doğru okuyanınız var mı? Eksiksiz okuyabileniniz? Var diyen çok değil sanırım. (İnşallah ben yanlış hissediyorumdur.)

Dua yaparken arapça bildiğimiz duaların anlamlarınıda öğrenelim. Anlamını bilmeden dua yapmak ne kadar doğrudur bilmiyorum. Arapça okuyacaksanız anlamınıda öğrenmeniz en doğrusudur. Benim düşüncem kendi dilimizde anlamını öğrenip kendi dilimizde dua yapmamız en doğrusudur. Bunun Kur'an'la karıştırmamak gerekir Kur'an da olmayan Peygamberimizden gelmiş bir çok dua bulunmaktadır. Bu dualardan bahsediyorum.

Duanın en makbulü içten yapılan duadır. İçinizden ne geliyorsa Allah'tan istemektir. Anlamını bile bilmediğiniz duaları ezberleyip okumak ne kadar doğrudur tartışılır bir konu. Bu konuda Din büyüklerimizin insanlara daha anlaşılır şeyler öğretmesi gerekir. Bu konunun etraflıca tartışılması gerekli. Kur'an neden indi. Biz nasıl okumalıyız nasıl öğrenmeliyiz. Sadece Arapçasını ezberleyip bir fatiha birkaç sure ezberlemeyle bu iş tamam olur mu? 

Elimizde çok büyük bir güç olan medya var. Milyonlarca insana çok kolay ulaşılabiliyorken neden din eğitiminden bu kadar az bahsediliyor. Müslüman bir ülkede yaşıyoruz ve dinimize o kadar bağlıyız ki din ile yaşıyoruz. Ama ne yazık ki dini bilgilerimiz çok eksik, bildiklerimizin bazılarıda yanlış. Ben din büyüklerimizden daha fazla kişiye ulaşıp bunu sürekli kılmalarını istiyorum. Medyanın gücünün en iyi şekilde kullanılması gerekli. İnsanlar biri onları dürtmediği sürece hayatın akışına kapılıp gidiyorlar. Doğruları onlara öğretecek yada onları öğrenmeye teşvik edecek çözümler üretmemiz gerekir.


Hatim ve Mevlit okutmak

Cenazenin 7., 40., 52. gecesi ile ölüm yıldönümünde hatim ve mevlit okutmak gibi, belli günler de yapılması gerekir diye birşey yoktur.

Hatim ve Mevlit okutmak

Bazı şeyleri değiştiremesek de vazgeçmemek gerekir

Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş...

Bazı şeyleri değiştiremesek de vazgeçmemek gerekir

Salatu selam nedir? Salavat nasıl getirilir?

Hz. Peygambere en kısa şekilde, “Allahümme salli alâ Muhammed” veya “Sallallahü aleyhi ve sellem” ya da...

Salatu selam nedir? Salavat nasıl getirilir?


Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


İletişim - Künye

© 2008 - 2019 Kur'an Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizin hostingi sponsorumuz olan Markum Bilişim Teknolojileri tarafından sağlanmaktadır.

s:0.056560039520264