Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir. (Hadis)
İlahi Dinle

Cehennem - Cehennem Nedir? - Cehennem Azabı Varmıdır?

Cehennem, cehennem azabı, cehennem, cehennem nasıldır, cehennemlikler, cehennem varmıdır

Cehennem Allah'ın günah işleyen kullarını cezalandırmak için yarattığı bir yerdir. Cehennem farklı isimler ve anlamlarla Kur'an da bir çok yerde geçmektedir.

Cehennem İsimleri Nelerdir?
Cehennem; derin kuyu
Haviye; geri dönülemeyecek uçurum
Nâr, sakar; ateş
Sair; Çılgın alev ve ateş
Cahim; büyük ve alevleri kat kat olan ateş
Lezâ; katkısız dumansız alev
Hutame; doymayan kızgın ateş

Cehennem bu isimlerle Kur'an da geçmektedir. Bazı Alimler bu isimlerin cehennemin tabakaları olduğunu ileri sürmüşlerdir.

Cehennem Nedir?
Allah'ın emir ve yasaklarına uymayanların kalıcı veya geçici sekilde cezalandırılacağı veya azap göreceği bir yerdir. Allah kimini işlediği suça göre az cezalandıracak veya çok cezalandıracak ve bazılarını hiç geri dönemeyecekleri şekilde cehenneme atacaktır.

Cehennem hayatı nasıldır? Cehennem hayatı nasıl olacak?
Cehennem hayatı ile ilgili Kur'an'da bir çok bilgi verilmektedir. Cehennemlikleri her taraftan kuşatan, dağlayan ve yakan, deriyi soyup kavuran, insanın içine işleyen bir sıcaklık ve kaynar su olacağı, serin ve hoş olmayan kara duman gölgesinde olacakları, içecekleri suyun kaynar su ve irin olacağı ve orada ne bir serinlik nede içecekleri güzel şey bulamayacakları ve daha bir çok şekilde tarif edilmektedir.

Cehennem azabı nasıl olacak?
Bu konuda dünyada ki gibi acı ve azap olacağı gibi bunların içi yüzü pek bilinemeyecek, bunun nasıl olacağı yalnızca Allah tarafından bilinmektedir. İnsanın nasıl bir azap göreceği sadece benzetmelerle açıklanmaktadır. Cehennemde ruh ve beden birlikte olacaktır.

Ayetel Kürsi Dinle

Felak Nas, Felak Suresi, Nas Suresi - **YENİ**

En sevilen ve en beğenilen ilahileri paylaşmaya devam ediyoruz. İlahi serimizin ilki olan ilahi dinle - veysel karani ilahisi şimdi yayında... Aynı videonun versiyonu olan veysel karani ilahi v2 yeni versiyonu da Yotube'da yayında!


Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki...

Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki, bütün vaktini ona sarfediyorsun?

Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki...

Habib-i Neccar Camii

Habib-i Neccar Camiinin hem Müslüman hem de Hristiyanlar için önemli olduğunu ve bu caminin Antakya da bulunduğunu biliyor muydunuz.

Habib-i Neccar Camii

İSTEMEZ MİSİN EY ÖMER?

Hz. Ömer (ra), sessizce, dinlenmekte olduğu odaya girer. Bir an çevresine göz gezdirir. Odasının bir yanında işlenmiş bir...

İSTEMEZ MİSİN EY ÖMER?


Bu sayfayı paylaşarak bize destek olur musunuz?

TwetlePaylaşPinterestRedditTumblrLinkedin

İlginizi çekebilir


İletişim - Künye

© 2008 - 2021 Kur'an Sitesi (Ferdi Korkmaz) kişisel blog sitesidir. Tüm Hakları Saklıdır.