Kur'an Sitesi
Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir.
Ayetel Kursi

Okullarda Din dersi zorunlu olması gerekmez mi?

%90+'i Müslüman olan bir ülkedeyiz. Din dersi okutulmuyor. Matematik, edebiyat, tarih gerekliyse din dersi onlardan daha gerekli değil midir?

Herkesin kimliğinde dini müslüman yazıyor. Peki yazması yeterli mi? Biz kendi çocuklarımıza dini nasıl öğreteceğiz. Biraz bilgisi olanlar şanslı çocuklarına bildiklerini öğretiyorlar. Peki dini bilgisi olmayan bir birey çocuğuna dini bilgileri nasıl öğretecek. Al çocuğum bu din kitabını oku burdan öğren yada başının çaresine bak işte mi diyecekler?

Camiilerimizde öğrensinler camii hocaları ne işe yarar diyoruz. Yazda açılan Kur'an kursuna 3-5 çocuk gidiyor, çoğunluğunu aileleri göndermiyor. Bu çocuklar filozof mu doğuyorlar yada doğuştan mı bilgili doğuyorlar din hakkında? EE bunlarda değilse nasıl öğrenecekler cevap verebilen biri var mı?

Dinde zorlama olmaz diyeceksiniz. Herkesin seçimi özgür olmalı diyeceksiniz. Evet doğru çok doğru. Ağaç yaş iken eğrilir diye bir söz vardır. Bu söz tam da bunun için söylenebilecek bir söz. Siz çocuğunuza ne verirseniz o onu doğru bilir ve uygular. Hristiyan bir ailede doğan bir çocuk ben müslümanım yada müslüman bir ailede doğan çocuk ben hristiyanım der mi? Demez çünkü ne öğretilirse çocuk için o doğrudur. O kendi kararlarını verecek olgunluğa gelince zaten kendi seçimini yapar. Doğru mu yanlış mı karar verir.

Okul konusuna dönersek okullar eğitim vermek için bir şeyler öğretmek için değilmidir. Dini eğitim bu kapsama girmiyor mu? Hayatta herşey gibi dini eğitimde şarttır. Dini benimsememiş bir toplum var mı yok. Aile için ne doğru ise çocuk içinde o an için doğru o olmalıdır. Onların kendi seçimlerini yapacak ne kabiliyeti var nede gücü var.

Bu işin tabiki de önemli noktaları var. Herkes aynı dini benimsemek zorunda değil. Din bir tercih meselesidir. Okulda din dersi olması zorunlu olsa da öğrencilerin bu derse katılmama gibi bir seçimi olmalı. Sonuçta herkes müslüman doğmuyor. Burda çok büyük bir orandan bahsetmek gerekir yüzde 90+'i müslüman olan bir ülkedeyiz. Anket yapılsa inanın ki bu duruma karşı çıkacak aile sayısı çok az olacaktır.

Zorunlu din dersine karşı çıkanların çoğunun sebebi aynı dinde farklı mezheplerin olması ve Peygamberimizin hayatının okutulması gibi sebeplerdendir.

Birde kendini Laik benimsemiş ama yanlış benimsemiş insanların karşı çıkmaları. Ben laik biriyim diyorlar ve Elhamdulillah müslümanım diyorlar. Ama onlara göre laiklikle müslümanlık aynı anda olmuyor.

Bu yazıdan ne çıkarmamız gerekir dersek bir seçim yapamayacak kadar çaresiz olan bir çocuğa dini bilgi vermeliyiz ki öğrensin bilsin buda hayatta en önemli olan bilgilerin başında gelir. Din olmazsa insan olmaz, insan olmazsa din olmaz. İnandığımız dini çocuğumuza öğretemiyorsak çok eksiğiz demektir. Devlet çözüm bulmazsa millet çözüm bulmalı.

Son bir cümle daha, biz müslüman isek ahirete kesin olarak inanıyoruz. Peki ahirette Peygamberimizin yüzüne nasıl bakacağız senin bize bıraktıklarını bizler umursamadık nasıl diyeceğiz? Bize emanet çocuklarımıza bilgi öğretmedik onları çaresiz bıraktık. Çocuklarımız bize sormayacak mı bana neden dini bilgileri öğretmediniz, beni neden aydınlatmadınız. Peygamber böyle öğretmiş böyle uygulamış neden bilgilendirmediniz demeyecek mi? En önemlisi Peki Allah bize sormayacak mı hesabını? (Allah bizleri o günde yüzü ak olanlardan eylesin İnşallah)

Diğer sayfalara göz atın

DİNİ YORUM
Dini konular da yorum yapın. Görüşünüzü yazın.
diniyorum.com

*YENİ BÖLÜM*
Bunları Biliyor musunuz? (BB) Doğrular ve yanlışlar.

Hadisler bölümümüz www.hadisci.com sitemize taşınmıştır.

Asıl mutluluğun ahirette olacağını öldükten sonra anlayacağız sanırım.

İbadet için bir iki sure ezberlemek yeterli mi? Şu kötü bu iyi gerisi teferruat mı?

Kimi bir an önce ölmek ister ya derdinden ya da Allah'a kavuşmak için.

Kimi yaşamak ister ya dünya zevki ya da daha fazla ibadet için.

Ayet'el Kürsi'nin Kur'an da ki en faziletli ayet olduğunu biliyormuydunuz?

Paylaşmak güzeldir. İyi şeyler paylaşmak daha da güzeldir.

Ne kadar büyük günah işledin ki Allah'ın rahmetinden ümidini kesmişsin.

Tasarım: .:: Ferdi Korkmaz ::.
Sitemizin hostingi sponsorumuz olan markum.net tarafından sağlanmaktadır.