Kur'an Sitesi
Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir.
Ayetel Kursi

Namaz Namaz Namaz - Namazın Önemi

Namaz Namaz Namaz gözümüzün nuru dinin direği namaz. Kur'an da en çok önem verilen islamın şartlarının en başında saydığımız namaz. Namaz olmazsa din tamam olmaz. Allah'a yakın olmanın tek yolu olan namazı işlerimizin en başında tutalım. Hayatımızdaki yerini ve önemini arttıralım.

Namaz insanı Allah'a yaklaştırmanın yanında, kötülüklerden uzak tutan, günah işlemekten uzaklaştıran bir özelliğe de sahiptir. Namaz kılan birinin kötülük yapma, günah işleme olasılığı yoktur. (Namazı şekil olsun diye kılanlardan bahsetmiyorum). Bu sayede insan namazla hem kulluğunu yerine getirmiş hem de kötülük ve günahtan uzak kalarak cennetteki yerini hazırlamış olur ve yine bunun yanında menevi bir mutluluk ve huzura kavuşmuş olur. Beş vakit namazını sürekli olarak kılan biri dünyada bir amaç için var olduğunun bilincinde olarak yaşamını sürdürür. Her vakit kıldığı bu namazla da bu bilincin sürekliliğini sağlar.

Namaz demek; doğruluk, dürüstlük, iyilik, güzellik demek. Bu kadar iyi şeyi içinde barındıran bir işten uzak durmak umursamaz gibi davranmak müslüman biriyle hiç özdeşmeyen bir durum. Müslüman namazıyla müslüman olur.

Anneler, babalar çocuğunuza küçük yaştan itibaren namazı anlatın sevdirin ve öğretin. Bu sayede buluğ çağına gelince kendi aklı ve iradesi ile zaten kendisi namazlarını kılmaya devam edecektir. Buda onun toplum için iyi bir birey olarak yetişmesini sağlamanın en iyi yoludur. Siz çocuğunuza ne verirseniz o da zamanı gelince size onu verir.

Peygamberimiz, kıyamet gününde hesabı sorulacak ilk amelin namaz olacağını bildirmiştir. Lütfen namaza gerektiği değeri verelim umursamaz gibi ondan uzak durmayalım. Allah bize bir görev vermiş namazı emretmiş biz bu emri nasıl olurda yerine getirmeyiz haşa (Allah bizi ona karşı gelmekten korusun). Düşünün evinizi temizlemesi için bir hizmetçi tuttunuz ona evinizi temizlemesi için para verdiniz. O da evinizi temizlemek yerine kendi işleriyle meşgul oldu görevini yerine getirmedi. Oysa ki siz ona evinizi temizlesin diye para verdiniz değil mi? Ne oldu şimdi bizde namazı terk ederek bize o kadar rızık ve nimet veren yaratıcı karşısında bu hizmetci durumuna düşmedik mi? Şimdi kendinize bir sorun bir dakika düşünün bu bile ne kadar hata içinde olduğumuzu görmemize yeter.

Azda olsa namazın öneminden bahsetmeye çalıştık yanlışlarımızı ve hatalarımızı mahzur görmenizi dileyerek Allah'a emanet olun.

Diğer sayfalara göz atın

DİNİ YORUM
Dini konular da yorum yapın. Görüşünüzü yazın.
diniyorum.com

*YENİ BÖLÜM*
Bunları Biliyor musunuz? (BB) Doğrular ve yanlışlar.

Hadisler bölümümüz www.hadisci.com sitemize taşınmıştır.

Asıl mutluluğun ahirette olacağını öldükten sonra anlayacağız sanırım.

İbadet için bir iki sure ezberlemek yeterli mi? Şu kötü bu iyi gerisi teferruat mı?

Kimi bir an önce ölmek ister ya derdinden ya da Allah'a kavuşmak için.

Kimi yaşamak ister ya dünya zevki ya da daha fazla ibadet için.

Ayet'el Kürsi'nin Kur'an da ki en faziletli ayet olduğunu biliyormuydunuz?

Paylaşmak güzeldir. İyi şeyler paylaşmak daha da güzeldir.

Ne kadar büyük günah işledin ki Allah'ın rahmetinden ümidini kesmişsin.

Tasarım: .:: Ferdi Korkmaz ::.
Sitemizin hostingi sponsorumuz olan markum.net tarafından sağlanmaktadır.