Kuran Sitesi - Ayetel Kürsi
Sizin En Hayırlınız
Kur'ân-ı Öğrenen
ve Öğreteninizdir.
Yasin Oku

"KILDIĞINIZ NAMAZLAR GEÇERLİ DEĞİL"

Hiç kendinize sordunuz mu namazlarım geçerli oluyor mu acaba?

 

Korkmayın namazlarınız geçerli mi derken herkesi kastetmiyorum. Birazdan söyleyeceğim şeyin ne kadarına dikkat ediyorsunuz onu karşılaştırın. Sizde bu gurubun içine giriyormusunuz bakın. Konumuz namazı hızlı ve aceleci kılmak.

Çoğu kez camide namazdan sonra dua ederken bir çok kişinin namazı kılarken çok hızlı kıldığına şahit oluyorum. Ne zaman Fatiha'yı okudun sonuna bir süre ekledin ruku yaptın secdeye vardın şaşıyorum. Tabii secdede alnı yere değiyor mu bilmiyorum. Bu durumda olanların sayısı bir iki değil abartmıyorum cemaatin yarısından fazlası bence, çok acele ediyorlar. Bu sözüme katılmayan yoktur sanırım.

Namazda tadili erkan diye bir terim vardır. Herşeye dikkat ederek rükunların hakkını vermek ve her rükun arasında biraz beklemek vesaire vesaire konumuz aceleci olmak fazla uzatmayalım. Namazda ayakta iken Fatiha ve zammı sure yani Kur'an okumak yada okuduğunu zannetmek, bu sözden ne isterseniz onu anlayın. Biraz açıyorum ne demek istediğimi anlamanız için. Kur'an okurken her harfin ve her kelimenin hakkını kaç kişi gerçekten vererek okuyordur. Hakkını vermek demek harfleri ve kelimeleri yutmadan tane tane okumaktır. Buda okuma süresinin ne kadar uzun olduğunu gösteriyor. Rukuya vardığınızda en az bir, faziletli olan üç kez "Subhâne Rabbiye'l-A'zim" demektir veya secdeye vardığınızda en az bir, faziletli olanı üç kez "Subhâne Rabbiye'l-A'lâ" demektir. Şimdi siz şuan tane tane hakkını vererek bir okuyun ve düşünün. Camide iken (ama siz namaz kılarken değil) çevrenizde namaz kılanlara bir bakın ayakta durma süresi ruku ve secdelerine bir bakın. Kaç kişi görüyorsunuz dikkat edin iyi bakın ve sonra dönün kendinize bir bakın. Herkes dönsün kendine baksın bu arada namazını özenle dikkatle kılanlar mutlakaki var sözüm onların dışındakiler için. Bana göre özen göstermeyenlerin oranı yüzde 90. Çok mu abartım acaba, yada haklımıyım.

Yüce Allah'ın buyurduğu namazı kılmada acele edin sözünü acaba namazı acele kılın olarak mı algılıyorsunuz. Namazı kılmada acele edin sözü vakti geçirmeyin vakit girince hemen kılmaya bakın demek. Kuran da herşeyi çarpıtıyorsunuz bu sözü de algılamanız olmadığı için mi yoksa işinize gelmediği için mi çarpıtıyorsunuz bilmiyorum.

BU KISMI BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM KUSURA BAKMAYIN KABALIK ETMEK İSTEMEM AMA BU ÖNEMLİ BİR KONU DİKKATİNİZİ ÇEKMEM GEREKLİ.

NAMAZI ÇOK HIZLI KILARAK NEREYE NE YETİŞTİRECEKSİZ BİLMEM AMA OKUDUĞUNUZ KUR'AN'IN KELİMELERİNİ YUTARAK OKUMAK NAMAZINIZI ANLAMSIZ BİR VAZİYET VE EZİYETTEN BAŞKA BİR ŞEYE ÇEVİRMEZ. TANE TANE OKUMAKTAN KASTIM DÜZGÜN OKUMAYI KAPSIYOR AYETLERİ DOĞRU EZBERLEMEKTE ÖNEMLİ. DOĞRU ÖĞRENMEDİĞİNİZ ŞEYİ DOĞRU OKUMAK OLMAYACAĞI İÇİN EZBERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN.

SİZDEN RICAM; CENNETİ KAZANMAK ÇOK KOLAY OLSADA DOĞRU BİLİPTE YANLIŞ ŞEYLER YAPTIĞIMIZ İÇİN KENDİMİZİ KANDIRIYORUZ. EN ÖNEMLİ OLAN NAMAZ KONUSUNA DAHA FAZLA ÖZEN GÖSTERİN. HER İŞTE ACELECİ OLUN CENAZE DEFNETMEDE, EVLENMEDE, BORÇ ÖDEMEDE AMA NAMAZ KILARKEN LÜTFEN ÇOK ACELECİ OLMAYIN. (OLUN DEĞİL, OLMAYIN.)

Müzzemmil Suresi 20. ayet meali; (Ey Muhammed!) Şüphesiz Rabbin, senin, gecenin üçte ikisine yakın kısmını, yarısını ve üçte birini ibadetle geçirdiğini biliyor. Beraberinde bulunanlardan bir topluluk da böyle yapıyor. Allah, gece ve gündüzü düzenleyip takdir eder. Sizin buna (gecenin tümünde yahut çoğunda ibadete) gücünüzün yetmeyeceğini bildi de sizi bağışladı (yükünüzü hafifletti.) Artık, Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun. Allah, içinizde hastaların bulunacağını, bir kısmınızın Allah'ın lütfundan rızık aramak üzere yeryüzünde dolaşacağını, diğer bir kısmınızın ise Allah yolunda çarpışacağını bilmektedir. O hâlde, Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun. Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin, Allah'a güzel bir borç verin. Kendiniz için önceden ne iyilik gönderirseniz, onu Allah katında daha üstün bir iyilik ve daha büyük mükâfat olarak bulursunuz. Allah'tan bağışlama dileyin. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Duamızı da yapalım, Allah'ım bizi bağışla, bize merhamet et ve bizi namazını dosdoğru kılanlardan eyle ve bizim önceki günahlarımızı affet. Amin Amin Amin.

 

Ferdi Korkmaz

 

Not: Alıntı olduğunu belirttiğiniz sürece istediğiniz yerde istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Tüm yazılarım için geçerlidir.

Diğer konulara göz atın

İlginizi çekebilir
     Bunlara da bir göz atın

DİNİ YORUM
Dini konular da yorum yapın. Görüşünüzü yazın.
diniyorum.com

*YENİ BÖLÜM*
Bunları Biliyor musunuz? (BB) Doğrular ve yanlışlar.

Hadisler bölümümüz www.hadisci.com sitemize taşınmıştır.

Asıl mutluluğun ahirette olacağını öldükten sonra anlayacağız sanırım.

İbadet için bir iki sure ezberlemek yeterli mi? Şu kötü bu iyi gerisi teferruat mı?

Kimi bir an önce ölmek ister ya derdinden ya da Allah'a kavuşmak için.

Kimi yaşamak ister ya dünya zevki ya da daha fazla ibadet için.

Ayet'el Kürsi'nin Kur'an da ki en faziletli ayet olduğunu biliyormuydunuz?

Paylaşmak güzeldir. İyi şeyler paylaşmak daha da güzeldir.

Ne kadar büyük günah işledin ki Allah'ın rahmetinden ümidini kesmişsin.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ DEFTERİ
Yorumları okuyun ve sizde bir yorum bırakın
Ayetel Kürsi | Ayetel Kursi | Web Tasarım: .:: Ferdi Korkmaz ::.
Sitemizin hostingi sponsorumuz olan markum.net tarafından sağlanmaktadır.