Kuran Sitesi Ayetel Kürsi
Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir.
Ayetel Kürsi

Kader Nedir? Kazâ Nedir? Kaza ve Kader ne demek?

Kader Nedir? Kader ne demek?

Kader sözlük anlamı olarak bir şeyi ölçü ve miktara göre yapmak ve belirlemek anlamındadır. Dini açıdan Allah'ın en başından en sonuna kadar her şeyin zamanını, özelliğini, yerini önceden bilmesi ve takdir etmesidir. Kader Allah'ın belirli bir ölçüye göre düzenlenmiş olan ilahi bir kanunudur.

Her şeyin bir kaderi vardır. Bir şeyin başlangıcı ve sonu arasında geçen her şey kaderdir. İnsanında doğumu ve ölümü ile arasında geçen her şey, Allah'ın iradesi ile herşeyi önceden bilip şekillendirmesi ve tayin etmesiyledir. Buna insanın kaderini önceden belirli olarak yaşaması diyebiliriz.

Allah insanı hür yarattı ve kendi seçimleri doğrultusunda kaderini belirleyerek hayatını önceden şekillendirdi. Allah'ın her şeyi önceden bilmesi onun kudreti ve ilmiyledir. İnsanın kendi seçimleri doğrultusunda Allah kaderini önceden belirler. İnsanın nasıl yaşayacağı önceden bellidir.

Kazâ Nedir? Kazâ ne demek?

Kaza, Allah'ın önceden buyurduğu ve belirlediği bir şeyin zamanı gelince Allah'ın iradesi ve takdiriyle meydana gelmesi ve şekillenmesidir. Bir şeyin zamanı gelince meydana gelmesidir.

Kaza ve Kadere iman nedir?
Kaza ve kadere iman etmek iman esaslarından sayılmaktadır. İnsan, hayır olsun şer olsun herşeyin Allah'tan olduğuna iman eder ve her şeyin onun dilemesi ve istemesi ile gerçekleştiğine inanır.

Kaderini İnsan kendi mi belirledi yoksa Allah mı?
Allah insanı hür yarattı. İman edip etmemek kendi isteğiyledir. İşlediği hayırda kendi iradesiyle, işlediği şer de kendi iradesiyledir.
Allah zamanla kısıtlı olmayan ilmiyle insanın kendi seçimleri doğrultusunda kaderini belirlemiştir. İnsanda zamanı gelince o belirlenmiş kadere göre yaşar ve ölür. Bizim nasıl yaşayacağımız Allah'ın ilmi sayesinde önceden bilinmektedir.

İnsanın kaderi sonradan değişir mi?
Kader, sonradan belli olan bir durum olmadığından değişir demek mümkün değildir. Allah insanın kaderini daha doğmadan yada daha dünya bile oluşmadan ilmiyle bilip yazmıştır.
İnsan önceden belli olan yazılmış olan kaderini yaşar. Allah'a iman eden bir kul bunu böyle bilir ve yaşar. Hiç bir şekilde sorgulamaz ve Allah'ın ilminden şüphe duymaz.

Hayır ve Şer nedir? Hayır ve Şer neden var?
Hayır, iyi olan şey, iyilik ve faydalı iş anlamındadır. Allah'ın buyurduğu güzel şeyleri yapmak demektir. Şer de tam tersi kötü olan şeyleri yapmak, fenalık olarak tanımlanmaktadır. Allah'ın yasakladığı ve sevmediği şeyleri yapmaktır.
Yaratılışta her şeyin bir zıttı vardır. Hayır ve şer birbirinin zıttıdır. Sadece hayır olmuş olsa idi şer olmasaydı insan bir sınavda olmasaydı herkes o zaman cennette olacaktı. O zaman yaratılmanın, yaratılışın bir anlamı olurmuydu.
İnsan kendi dünyasında zaman ve mekana kısıtlı olarak kendi aklı nispetinde düşünür. Neyin daha hayırlı olacağı konusunda sadece kendi bilgisine göre karar verir. İyi kötü, güzel çirkin, doğru yanlış, hayır şer bunlar olmasa bir diğerinin farkı nasıl anlaşılacak.

Kaderimiz bizim dışımızda şekillenir mi?
Yaşantımızda bizim belirleyemeceğimiz veya değiştiremeyeceğimiz şeylerde vardır. Yaşadığımız yer, ailemiz, şeklimiz şemalimiz gibi bazı şeyler bizim irademizin dışında oluşmaktadır.
Doğuştan hastalığımızın veya sakatlığımızın olması bizim dışımızda oluşan bir durumdur. Kaderimiz bu durumlarla birlikte bizim yaşayacağımız ve şekillendireceğimiz şeylerin bütünüdür.


İlginizi çekebilecek diğer konular


Diğer sayfalara göz atın

DİNİ YORUM
Dini konular da yorum yapın. Görüşünüzü yazın.
diniyorum.com

*YENİ BÖLÜM*
Bunları Biliyor musunuz? (BB) Doğrular ve yanlışlar.

Hadisler bölümümüz www.hadisci.com sitemize taşınmıştır.

Asıl mutluluğun ahirette olacağını öldükten sonra anlayacağız sanırım.

İbadet için bir iki sure ezberlemek yeterli mi? Şu kötü bu iyi gerisi teferruat mı?

Kimi bir an önce ölmek ister ya derdinden ya da Allah'a kavuşmak için.

Kimi yaşamak ister ya dünya zevki ya da daha fazla ibadet için.

Ayet'el Kürsi'nin Kur'an da ki en faziletli ayet olduğunu biliyormuydunuz?

Paylaşmak güzeldir. İyi şeyler paylaşmak daha da güzeldir.

Ne kadar büyük günah işledin ki Allah'ın rahmetinden ümidini kesmişsin.

Tasarım: .:: Ferdi Korkmaz ::.
Sitemizin hostingi sponsorumuz olan markum.net tarafından sağlanmaktadır.