Sizin En Hayırlınız
Kur'ân-ı Öğrenen ve Öğreteninizdir

İnternetteki En Güvenilir Bilgi Kaynağınız.
Kuranı KerimKuran OkuKur'an MealiHadislerNazar DuasıFelak-NasAyetel KürsiBereket DuasıVİDEO

Kur'an - Kuran


Kur'an-ı Kerim Allah'ın indirmiş olduğu en son kitabı

Kur'an, Allah'ın Peygamberi Hz. Muhammed S.a.v. aracılıyla tüm insanlara indirmiş olduğu ilahi kitaptır. Kuran tüm insanlığa indirilmiştir ve Allah'ın en son din olarak indirdiği bir kitaptır. Allah'ın indirmiş olduğu diğer kitaplarda insanlar tarafından değişiklik yapıldığı ve orjinalliği bozulduğu için artık ilahi bir kitap olarak sayılamazlar. Bu şekli ile onlarla ibadet etmek ve o kitapları saymak doğru değildir insanları yanlışa götürmektedir. Kur'an orjinalliği bozulmadan kıyamete kadar sürecek tek dindir ve başka bir dine inanmak Allah'ın indirmiş olduğu Kuran'ı yok saymak olacağı için insanları Allah'ın cennetinden uzaklaştırmaktadır.

Kuranı Kerim 114 sureden oluşmaktadır. Peygamberimize 23 senede ayet ayet Allah tarafından Cebrail vasıtasıyla indirilmiştir. Bir kısmı Mekke'de bir kısmıda Medine'de nazil olmuştur. Kuranı Kerim Peygamberimizin vefatından sonra bir araya getirilmiştir. Peygamberimiz hayatta iken ayetler nazil olmaya devam ettiği için inen her ayet sahabiler tarafından ezberlenmiş ve o zamanda bulunan deri yaprak kemik gibi şeylere yazılmış ve korunmuştur. Kuranı Kerim Peygamberimiz vefat ettikten sonra halifeler tarafından bir araya getirilmiştir. Daha sonra bu mushaflar çoğaltılarak gerekli görülen yerlere gönderilmişlerdir.

Kuran-ı Kerim arapça olarak indirilmiştir. Arapça Peygamberimizin o günkü kullandığı dil olduğu için Peygamberimizin Allah'ın emirlerini iyi anlayıp öğrenmesi için bu şekilde indirilmiştir. Allah arapça dilini bu dünyadaki en güzel yazılmış ve kolay öğrenilen, okunan bir dil kılmıştır. Bu Allah'ın adaletinin bir tecellisidir.

Kuran sadece okunup ibadet edilecek bir din olarak inmemiştir. Kuran'da Allah emirlerini bize bildirmiştir. Cenneti nasıl kazanırız, nasıl iyi bir müslüman oluruz bunları açıklamıştır. Bilmeden anlamadan ibadet etmek tam anlamıyla bir ibadet olamaz. Bu bölümde sizlere gerekli olacak bilgileri paylaşmaya çalışıyoruz. Mealler, tercemeler, anlatımlar, yazılar, makaleler bunlar dini tam anlamak adına gerekli olan şeylerdir. Sizlere bir sır vermek istiyorum bildiklerimizin bilmediklerimizin yanında hiç bir değeri yoktur.

Bu sayfa için anahtar kelimeler:
Kuran - Kur'an, Kuran-ı Kerim, Felak Suresi, Nas Suresi, Ayetel Kürsi
BÖLÜMLER

BİR AYET

İman etmedikleri sürece Allah'a ortak koşan kadınlarla evlenmeyin. Allah'a ortak koşan kadın hoşunuza gitse de, mü'min bir cariye Allah'a ortak koşan bir kadından daha hayırlıdır. İman etmedikleri sürece Allah'a ortak koşan erkeklerle, kadınlarınızı evlendirmeyin. Allah'a ortak koşan hür erkek hoşunuza gitse de; iman eden bir köle, Allah'a ortak koşan bir erkekten daha hayırlıdır. Onlar ateşe çağırırlar, Allah ise izniyle, cennete ve bağışlanmaya çağırır. O, insanlara âyetlerini açıklar ki, öğüt alıp düşünsünler.
(Bakara 2/221)

BİR SÖZ

Mal, isteklerin temelidir.
(Hz. Ali r.a.)
Dizayn: .:: Ferdi Korkmaz ::. | Kuranı Kerim | Site Haritası (Sitemap) | İletişim | Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları
Sitemizin hostingi sponsorumuz olan markum.net tarafından sağlanmaktadır.