Logo
Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı Öğrenen ve Öğreteninizdir
twitter instagram YouTube
DİNİ BİLMEYEN DİNİ YAŞAYAMAZ
İnternetteki En Güvenilir Bilgi Kaynağınız.
 

Hadisler - Hadis-i Şerif - Hadis Ara

İnternetteki En Kapsamlı Hadis Arama Motoru

<<< Hadisler Ana Sayfasına Geri Dön


1641-)  İbnu Mes'ud (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): "Allah'tan hakkııyla haya edin!" buyurdular. Biz: "Ey Allah'ın Resûlü, elhamdülillah, biz Allah'tan haya ediyoruz" dedik. Arıcak O, şu açıklamayı yaptı.: "Söylemek istediğim bu (sizin anladığınız haya) değil. Allah'tan hakkıyla haya etmek, başı ve onun taşıdıklarını, batnı ve onun ihtiva ettiklerini muhafaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim ahireti dilerse dünya hayatının zinetini terketmeli, ahireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, Allah'tan hakkıyla haya etmiş olur. "
Kaynak:  Tirmizi, Kıyamet 25, (2460).
Konu:  Haya


1642-)  Ebû Saidi'l-Hudri (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) çadırdaki bakire kızdan daha çok haya sahibi idi. Hoşlanmadığı bir şey görmüşse biz bunu yüzünden hemen anlar'dık."
Kaynak:  Buhari, Edeb 77, Menakıb 23; Müslim, Fedailu'n-Nebi 67, (2.320).
Konu:  Haya


1643-)  Zeyd İbnu Talha İbnu Rükane (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Her bir dinin kendine has bir ahlakı vardır. İslam'ın ahlakı hayadır."
Kaynak:  Muvatta, Hüsnü'1-Hulk 9, (2, 905); İbnu Mace, Zühd 17, (4181, 4182).
Konu:  Haya


1644-)  Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Edebsizlik ve çirkin söz girdiği şeyi çirkinleştirir. Haya ise girdiğn şeyi güzelleştirir."
Kaynak:  Tirmizi, Bir 47, (1975);İbnu Mace, Zühd 17, (4185).
Konu:  Haya


7237-)  Hz. Enes ve İbnu Abbas radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Her dinin (kendine has temel) bir huyu vardır. İslam'ın bu huyu, hayadır."
Kaynak:  
Konu:  Haya
 001   002 


 
BÖLÜMLER

BİR AYET

Yazık o kullara! Kendilerine bir peygamber gelmezdi ki, onunla alay ediyor olmasınlar.
(Yâsîn 36/30)

HADİS KÖŞESİ

Hz. Ömer (radıyallahu anh) demiştir ki: "Diz kapağı(nı tutmak) sizin için sünnet kılınmıştır. Öyle ise rüküda diz kapaklarını kavrayın."
Tirmizi, Salat 192, (258); Nesai, İftitah 92, (2,185).

BİR SÖZ

Cevizi kırıp özüne inemeyen, hepsini kabuk zanneder.
(İmam Gazali)
MultiSMART Cloud Server
Dizayn: .:: Ferdi Korkmaz ::. | Kuranı Kerim | Site Haritası (Sitemap) | İletişim | Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları
Markum.Net - Hosting  Sitemizin hostingi sponsorumuz olan markum.net tarafından sağlanmaktadır.